MIRE SE VINI NE DERVINA.COM

AFORIZMA


Fjalėt e urta janė zbukurim i tė folurit – (Persiane)


Bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalės qė flet – (Sami Frashėri)

Mendimet e larta gjinden nė fjalė te shkurtėra – (Sami Frashėri)

Menēuria ėshtė armė e njeriut tė kulturuar – (Herakliti)

Pasurinė mund ta vjedhin, por diturinė jo – (Hafiz Ali Korca)

Ai qė ta ruan tė fshehtėn tė do me shpirt – (Hafiz Ali Korca)

E vetmja rrugė qė tė ēon te dituria ėshtė puna – (B.Shoė)

Gjysma e punės ėshtė mbaruar kur ajo fillohet me deshirė - (Naim Frashėri)

Njė punė e bukur ėshtė mė e dobishme, se njė mijė fjalė tė bukura - (Sami Frashėri)

Duhet tė shfrytėzohet mirė koha, sepse jeta nga koha pėrbėhet - (Sami Frashėri)

Mos u prish me vellanė pėr punė te shokut, sepse shoqeria zhduket, vėllazeria mbetet (Sami Frashėri)

Vetėm puna i pengon njerėzit qė tė mos mendojnė pėr gjėra tė kėqija.

Mė mirė ėshtė tė meritosh e mos tė fitosh, sesa tė fitosh e tė mos meritosh - (Spenser)

Trupi shėrohet me tė punuar, mendja me tė mėsuar- (Naim Frashėri)

Me mirė ėshtė tė luftosh dhe ta humbėsh betejėn , sesa tė mos luftosh asnjeherė – (Hegel)

Politika s’eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne ēastin e duhur – (Volter)

Veprat flasin mė shumė se fjalėt - (Angleze)

Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga mėshira - (Monteskie)

Pa nderime s’ka dashuri - (Kant)

Nuk ka krijesė pa dashuri, as dashuri tė sinēertė pa xhelozi - (Mom)

Muzika ėshtė ushqim i shpirtit – (Shekspiri)

Vdekja ėshtė e bukur, kur jeta ėshtė e shėmtuar – (Bah)

Ai qė nuk di dhe nuk di pse nuk di – ėshtė i marrė; largohu prej tij
Ai qė nuk di dhe e di se nuk di, ėshtė fėmijė, mėsoje; nėse ti di, e nuk e mėson ke bėrė gabim.
Ai qė di dhe nuk e di qė di, ėshtė i fjetur; mos e lė tė flejė por zgjoje – nėse nuk e zgjon ke bėrė mėkat.
Ai qė di dhe e di se di ėshtė i mencur; andaj shko pas tij, nėse shkon pas tij do tė kesh udhėn e ndriēuar. (Mendime filozofike)

Durimi ėshtė i hidhur, mirėpo sjellė fruta tė ėmbla – (Ruso)

Me durim zbutet edhe princi, fjala e urtė then edhe gurin.

Mė tė mira janė goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.

Le tė lavdėrojnė tė tjerėt e jo goja jote, i huaji e jo buzėt e tua.

Qeni kur lehė na paralajmėron qė mos t’i afrohemi. Ai qė nuk lehe zakonisht pėrgaditet qė tė na kafshojė – (Zeki Bejtullahu)

Mos ofendo askėnd nė jetė
Se gjuha ėshtė njė thikė e mprehtė
E plaga e saj nuk ėshtė e lehtė.
Askė mos e poshtėro, dhe pėr askė mos fol keq – (Fetare)

Thuaje atė qė vlenė ose hesht – (Fetare)

Mos u tall tepėr, dhe thuaje vetėm tė vėrtetėn – (Fetare)

Ruaju flajėve tė ndyta, dhe veprave tė kėqija – (Fetare)

Pranoje kėshillėn prej ēdo njeriu, dhe mos e refuzo – (Fetare)

Dėshiro pėr njerėzit, ēdėshiron pėr veten – (Fetare)

Miqtė e vėrtetė tregohen nė fatkeqėsi – (Fetare)

Tė vdesim kur vdekja ėshtė mjek yni.

Tri gjėra janė mė tė bukurat ne jetė: pranvera, dashuria, dhe muzika.

Duaj atdhenė si shqiponja folenė - (Jug-Shqipėri)

Duaje vatanin, nė dash me krisė dushmanin – (Korishė – Kosovė)

Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė, por ka le – ( Shkodėr)

Toskė e gegė- pemė nga njė degė – (Gjirokastėr)

Kur tė jesh nė vend tė huaj, dita tė duket muaj – (Podrime)

Cfarė bukurie ėshtė tė takosh njeriun qė nuk lavdėrohet e meriton tė jetė i lavdėruar.

Mė kryesoret janė katėr gjėra qė e bėjnė njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (tė mjaftuarit me atė qė ke), dhe drejtėsia.

Fati ndihmon vetėm guximtarėt – (Virgjili)

Mė shumė skuqu para vetes sesa para tė tjerėve – (Pitagora)

Ke besim nė vetvete, qė tė besojnė tė tjerėt – (F. La Roshufko)

Mė i zoti i njerėzve ėshtė ai qė ėshtė i zoti ta pėrmbajė vetveten –(Sami Frashėri)

Gjėja mė me rėndėsi pėr njeriun ėshtė vullneti i fortė – (Gėte)

Ha kur ke uri, martohu nė tė ri – (Popullore)

Dita mė e humbur nga tė gjitha ėshtė ajo nė tė cilėn s’kemi qeshur – (S.Shamfor)

Fytyra e qeshur ėshtė kripa e bukurisė – (Thėnie orientale)

Inati tė plakė, e qeshura tė rinon – (Thėnie angleze)

E qeshura ėshtė ilaqi mė i mirė i natyrės.

Kush nuk qesh – nė jetė ka parakaluar plotėsisht i fjetur – (Verner)

Kėshillimi ėshtė busulla e zgjidhjes sė punėve tė vėshtira – (Sami Frashėri)

Kur tė flasėsh, mendohu mirė kur tė hash pėrtypu mirė – (Thėnie latine)

E vėrteta, ashtu si dielli, mund tė mjegullohet, por vetėm pėr njė farė kohe – (P.Buast)

Nė errėsirė duhet dritė, nė fatkeqėsi mend.

Kah dituria shkohet pėrmes tri rrugėve: pėrmes tė menduarit, edukimit, dhe pėrvojės ( Latine)

Themel i njė shteti ėshtė edukimi i tė rinjėve – (Diogjen)

Tė pėrsėriturit ėshtė nėna e tė mėsuarit – (Cajkovski)

Mohimi i gabimit ėshtė gabim i dyfishuar – (Monteskie)

Tu flitet tė tjerėve pėr tė bėrė mirė ėshtė njė e mire mė e madhe sesa tė bėni vetė mirė. – (King Fu Ce)

Pėrpiqu tė imitosh vetem punėt e mira tė njerėzve tė mėdhenj – (Sami Frashėri)

Mbarė bota ėshtė njė skenė, dhe tė gjithė njerėzit janė aktorė – (Shekspiri)

Kush hakmerret pėr njė poshtėrsi, ai e bėn tjetrėn – ( Didėro)

Mė mirė tė mbetet i akuzuari pa u dėnuar se sa te dėnohen tė pafajshmit – (Sami Frasheri)

Rruga e jetės ėshtė DREJTĖSIA, mos u ndaj nga rruga pėr tė hyrė nė rrugica.

Sa mė shumė qė jepni, mė shumė do tė keni – (Lao Ce)

Ai qė i pėrkushtohet mėsimit ēdo ditė e mė tepėr bėhet mė i madh – (Lao Ce)

Njerėzit e zgjedhin punėn, ndėrsa puna i vlerėson njerėzit – (Naim Frashėri)

Arti i luftės ėshtė art i zhdukjes sė njerėzve, ndėrsa politika ėshtė art i mashtrimit tė tyre – (Gandi)

Talenti krijohet nė vetmi, karakteri nė shoqėri – (Gėte)

Jeta ėshtė vizatim nė tė cilėn s’mund ta pėrdorim gomėn pėr fshirje.

Prirja pėr gėzim e shpresė ėshtė lumturi e vėrtetė, prirja pėr dėshpėrim e frikė ėshtė fatkeqėsi e vėrtetė – (Gėte)

Ai qė nuk ndėrron mendje kurrė, ndoshta s’ka fare – (Moravia)

Gruaja ėshte nėna e kombit – (Grekėt e vjetėr)

Guximi ėshtė fillimi i fitores – (Plutarku)

Mirėsjellja ėshtė celėsi i artė qė i hap tė gjitha dyert – (Thėnie latine)

Njeriu ėshtė i lirė vetėm atėherė kur i shėrben sė vėrtetės – (Sami Frashėri)

Fol vetėm pėr ato gjėra qė i njeh, pėr tė tjerat hesht – (S.Frashėri)

Mosmirėnjohja mė e madhe e njeriut ėshtė harresa e borxhit.

Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Lao Ce)

Fati i ndihmon mendjet e pėrgaditura – (L.Paster)

Kush hakmerret pėr njė poshtėrsi, ai e bėn tjetrėn – (Didėro)

Edhe e vėrteta e dėmshme vlen mė shumė sesa gėnjeshtra e dobishme – (Tomas Man)

Pa kundėshtime s’ka pėrparim; ky ėshtė ligj tė cilin qytetėrimi e ka trashėguar deri mė sot – (Diogjen)

Pėr Volterin politika s’ėshtė asgjė tjetėr pos mjeshtri e rrenės nė ēastin e duhur.

Kufizimi nacional ėshtė armiku mė i madh i kulturės – (Llukac)

Po mos tė kishte njerėz tė kėqinj, s’do tė kishte juristė tė mirė – (Dikens)

Biseduesi duhet tė ketė kujdes cka flet, nė cfarė vendi flet, dhe nė cfarė mėnyre flet. – (Ciceron)

Nė luftė – Vendosmėri
Nė disfatė – inatė
Nė fitore – shpirtmadhėsi
Nė paqe – vulnet tė mirė (Cercil)

Pėr armikun mos fol keq, por vetėm mendo keq – (Latine)

Po tė mos kishte jeta vuajtje, s’do t’ia dinim vlerėn gėzimit.

Pakėnaqėsia ėshtė shtytje pėr tė pėrparuar – (Tagore)

Liria ėshtė si tė hollat : disave u ndihmon, tė tjerėt i prish – (Novalis)

Njeriu qė flet shumė, sado mirė qė tė flaės, nė fund do ta thotė ndonjė marri

Njeriu ėshtė aq i ri, sa tė reja ka mendimet.


Aforizmat janė tė pėrmbledhura dhe pėrgatitura nga Fatbardha Dervina.
Tė gjitha materialet qė dėshironi t'i huazoni pėr t'i publikuar mė tej nė web faqet tjera apo mediumet tjera ,ju lutemi tė na informoni paraprakisht pėrmes emailit webmaster@dervina.org
- Me kėtė do ta respektoni punėn dhe mundin tonė.


© 2000-2005 DERVINA.COM , Site design by Arben Dervina.